ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΡΙΟΥ 2ου ΕΠΑΛ ΕΥΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2014-15

1) Συγκροτήσαμε ΟΔΠ (Ομάδα Δράσης Πρόληψης) από τέσσερεις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, 2 κύρια μέλη: Καραγώγου Ζωή (ΠΕ02) και Χατζηνώτα Ανθή (ΠΕ13) και 2 αναπληρωματικά μέλη: Κρητικός Ιωάννης (ΠΕ02) και Γαβρά Ευγενία (ΠΕ   ).

2) Συμμετείχαμε σε διαγωνισμό σχολικής αφίσας με θέμα τη σχολική βία με την αφίσα της μαθήτριας Μωυσίδου Μαρίας, την οποία έχουμε αναρτήσει στην ιστοσελίδα του 2ου ΕΠΑΛ και σε διάφορα σημεία του σχολείου μας

3) Παρακολουθήσαμε ημερίδα στο ΕΠΑΛ Καλαμαριάς στις 4/11/2014 με θέμα: «Παράγοντες που οδηγούν τους νέους σε παραβατικές και αποκλίνουσες συμπεριφορές ? Διαχείριση»

4) Διοργανώσαμε επιμορφωτική ημερίδα στις 20/2/2015 σχετικά με τις δράσεις του Παρατηρητηρίου για τον εκφοβισμό και τη σχολική βία στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με θέμα «Σχέσεις μαθητών και εκπαιδευτικών: Προβλήματα και τρόποι αντιμετώπισής τους», όπου πραγματοποίησαν εισηγήσεις τα κύρια μέλη του Παρατηρητηρίου Καραγώγου Ζ. (ΠΕ 02) και Χατζηνώτα Α. (ΠΕ13).

5) Πραγματοποιήσαμε διαγωνισμό με αντικείμενο τη συγγραφή δοκιμίου σχετικά με την αποτροπή της σχολικής βίας, όπου οι μαθητές της Α? τάξης κλήθηκαν να γράψουν τις σκέψεις και τις προτάσεις τους γύρω από το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας. Από τα δοκίμια επιλέχθηκε για την αρτιότητα του ύφους και των προτάσεών του το δοκίμιο του μαθητή Κώτσογλου Ιωάννη, το οποίο έχουμε αναρτήσει στην ιστοσελίδα του σχολείου μας

6) Σε ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στις 18/5/2015 στην αίθουσα «Γεώργιος Κοτσιάνης» του συγκροτήματος των ΕΠΑΛ της περιοχής βραβεύθηκε ο μαθητής Κώτσογλου Ι. από την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου ΕΠΑΛ Ευόσμου.

7) Υλοποιήσαμε Πολιτιστικό Πρόγραμμα με θέμα «Μορφές επιθετικής συμπεριφοράς στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ? Δράσεις αντιμετώπισης ελληνικών και ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών συστημάτων».

Στα πλαίσια του προγράμματος: α) συντάχθηκε και συμπληρώθηκε ερωτηματολόγιο για τη σχολική βία, το οποίο απαντήθηκε από εκατόν εβδομήντα μαθητές του σχολείου μας, και

β) η ομάδα των δεκαπέντε μαθητών που συμμετείχε στο πρόγραμμα επισκέφτηκε και παρακολούθησε βιωματικό σεμινάριο στο Δίκτυο Άλφα με την ψυχολόγο του Δικτύου κα. Ζουντουρίδου Βασιλική. Το θέμα του σεμιναρίου ήταν ο εκφοβισμός και η σχολική βία.

Server Time: 2024-04-19 05:36:04