Ειδικότητα: Κομμωτικής Τέχνης

img Technical hairdressing

Το κύριο αντικείμενο σπουδών είναι η κομμωτική (θεωρία και πράξη).

Ειδική εστίαση γίνεται

• στον καλλωπισμό της κόμης και του τριχωτού της κεφαλής
    • στη δημιουργία καλλιτεχνικών χτενισμάτων
    • εξειδικευμένες κομμώσεις
    • κατανόηση και απόδοση επιθυμητών αποχρώσεων
    • δημιουργία τεχνητού κατσαρώματος και ισιώματος μαλλιών.

Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν το ταλέντο τους και να τελειοποιήσουν τις ικανότητες τους μαθαίνοντας τις απαραίτητες τεχνικές για την σωστή επαγγελματική τους πορεία.

Τα διδασκόμενα μαθήματα καλύπτουν όλες τις υπηρεσίες του κομμωτηρίου, από τις θεωρητικές γνώσεις μέχρι τις πιο εξειδικευμένες τεχνικές.

Διδάσκονται: το επαγγελματικό λούσιμο, τα κουρέματα, τα χτενίσματα, το ίσιωμα, τα βραδινά-νυφικά χτενίσματα, η περμανάντ, η βαφή, οι ανταύγειες ,οι μες ,το ντεκαπάζ . μπαλεγιάζ, διαφάνεις, φλας  κ.α.

Η εκπαιδευτική διαδικασία στηρίζεται στην αναλυτική παρουσίαση  των μαθημάτων και στη συνεχή πρακτική των μαθητών.

Η παρακολούθηση του προγράμματος είναι υποχρεωτική και καθημερινή.

Με την ολοκλήρωση των σπουδών του τομέα τους θα λάβουν εκτός από το απολυτήριό τους  και πτυχίο της ειδικότητας «Κομμωτικής Τέχνης»

Αποκτούν τις τεχνικές γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να δραστηριοποιούνται ως κομμωτές/τριες σε τομείς που αφορούν την φροντίδα, την περιποίηση και τον καλλωπισμό του τριχωτού της κεφαλής.

Μπορούν να εργαστούν ως:

• Ελεύθεροι επαγγελματίες σε δική τους επιχείρηση
    • Υπάλληλοι σε κομμωτήρια
    • Υπάλληλοι σε γυμναστήρια